Uznanie - potrebuje, aby sme si ju cenili 

a starali sa o ňu.


Výročia sú príležitosťou, ako jej komunikovať našu lásku?


Ženy potrebujú ocenenie, česť a úctu. Česť svojej manželke prejavíme, keď si ju budeme ceniť. Keď však hovoríme o úcte, je to iná úcta, ako tá, ktorú vyhľadávame my muži. Pre ňu je úcta súčasť lásky.

Úcta, česť a uznanie nie sú pre manželky kvality samé o sebe, sú súčasťou lásky, ktorú potrebuje. Nie je vylúčené, že z ich úst niekedy zaznejú slová ako napríklad "Ty ma nemiluješ, pretože si ma nevážiš."

Žena nechce vzťah riadiť, ale chce byť v ňom tým najdôležitejším. Chce vedieť, že je v našom srdci vždy na prvom mieste. Ak muž preukazuje manželke túto česť, cíti sa byť ocenená ako najmilovanejšia žena na svete.

Keď ženy majú napríklad pri výchove detí pocit, že sú vlastne "strašne neschopné", tak potrebujú iba vedieť, že máme dôveru v rozhodnutia, ktoré robia. Naše manželky spájajú svoju hodnotu s tým, kým je v rodine.

Tiež je potrebné pamätať na silu symbolov v ponímaní žien. Keď dáme ružu mužovi, nič sa nestane, keď dáme ružu žene zrazu veci fungujú. Symboly majú pre ne veľkú výpovednú hodnotu o tom ako si ich ceníme a milujeme ich.

Preto je dôležité pamätať na narodeniny či výročie sobáša. Miminká sa rodia ženám, deväť mesiacov dostávajú otázky, kedy sa bábo narodí... preto je pre nich také dôležité. Rovnako je to s výročím svadby. Od malička sa zvyknú obliekať a hrať na nevesty. A ešte aj dnes sa dokážu s kamarátkami pozerať na svadobné fotky a rozoberať napríklad šaty či účes.

Tieto dátumy sú príležitosťou, ako jej komunikovať úctu a lásku.

Tiež musíme mať na pamäti, že vnímanie hodnoty symbolov a darov je odlišné ako naše mužské. Ak by sme manželke darovali auto mercedes alebo kamienok v tvare srdca, ktorý ste našli počas spoločnej prechádzky a na ktorý ste jej možno napísali nejaký láskyplný odkaz, ktorý z darov je pre ňu hodnotnejší?

Odpoveď je jednoduchá. Keď bude mať osemdesiat rokov a my už budeme mať desať rokov po smrti, čo bude mať vystavené na skrinke? Fotku Mercedesu alebo darovaný kamienok? Pozornosť a starostlivosť má naozaj veľkú cenu.

Nezabúdajme našim manželkám ďakovať za to, čo robia a určite je toho dosť. Však si len predstavme, ako by to mohlo doma vyzerať, ak by odišli čo i len na tri dni. A najviac im ďakujme za to, že nás "robia šťastnými". Tieto slová sú pre ne najväčším prejavom uznania. 


MANŽELKA BUDE CÍTIŤ NAŠE UZNANIE, KEĎ...

 • jej povieme: "Som hrdý na to, ako si to zvládla",
 • o nej pred druhými hovoríme s uznaním,
 • jej otvoríme dvere,
 • s ňou skúšame niečo nové,
 • ju vľúdne a s nadšením povzbudzujeme a chválime,
 • si všimneme zmenu účesu alebo oblečenia,
 • sme k nej na verejnosti fyzicky nežní,
 • učíme naše deti prejavovať úctu jej ako aj iným ľuďom,
 • vnímame jej odlišný názor ako hodnotný ale odlišný, nie ako nutne nesprávny,
 • dávame prednosť rodinným akciám ako "chlapským",
 • jej dávame najavo, že je pre nás najdôležitejšia,
 • sme na ňu a na to čo robí hrdí.

zdroj: Emerson Eggerichs, Láska a úcta

Októbrový námet na manželské rande:

Púšťanie šarkana alebo zájsť na pečené gaštany.

Tipy na manželské pozornosti v mesiaci október:

Darujte manželke napr. kamienok v tvare srdca, ktorý ste našli na spoločnej prechádzke, a napíšte naň, že ju ľúbite.
Napíšte manželovi ľúbostný list. Poďakujte mu za všetko dobré, čo prináša do vašej rodiny.