Júl 2021

Manželsvo v digitálnej dobe

Pred tromi rokmi na konferencii o rodine v rámci svetového stretnutia rodín v Dubline workshop na tému Rodina, ktorá sa spolu modlí - ako si hľadať čas na modlitbu v digitálnej dobe uviedla írska novinárka Wendy Grace svedectvom o svojej rodine.

Už len samotný názov témy nás núti pozrieť sa ako fungujeme na internete a ako často plytváme časom. Ak máme byť rodinou, ktorá sa spolu modlí, analyzujme, ako sa v našej rodine využívajú médiá a ako sa zvykneme modliť. Nie je to o hľadaní času, ale o urobení si času na spoločnú modlitbu.

Skutočná rodinná modlitba zahŕňa celý deň. Pápež František nám pripomína, že naše domácnosti môžu byť ako domáce cirkvi, v ktorých môže Ježiš sedieť za stolom s nami. Boha a milosť môžeme nájsť v zhone každodenného života, v nezištnej láske, keď si pomôžeme s domácimi prácami, v bezsenných nociach pri detskej postieľke.

Bohužiaľ závislosť na digitálnych médiách ničí rodiny, lebo ovplyvňuje spôsob, ako komunikujeme. Oberá nás o čas a vplýva na náš vzťah s Bohom. Prispieva k tomu, čo pápež František opisuje ako frenetický a povrchný svet. Nalieha, aby každý z nás každý deň pamätal na malé skutky nežnosti.

Nechcem, aby sa rodiny cítili v týchto úvahách ochromené negatívnymi dopadmi technológií, len aby spoznali, ako dokázať používať ich pre dobro a byť disciplinovaný v tom, ako ich používame.

Mám 17 mesačného syna. Je z generácie, ktorá si nedokáže predstaviť život bez technológií. V tomto momente nemám predstavu s akými technológiami budem o pár rokov súťažiť o jeho pozornosť. Ale viem, že ak budem pestovať dobré návyky, disciplínu a zásadne tráviť čas s ním, dokážem uňho správne nasmerovať tento rýchlo sa meniaci digitálny svet.

Technológie by nás mali robiť efektívnejšími. Máme aplikácie na časový manažment a softvér, ktorý nám môže pomôcť robiť našu prácu efektívnejšie a napriek tomu zdá sa, že máme stále menej a menej času.

Žijeme vo svete s nedostatkom času. Často obidvaja rodičia pracujúci celý deň prídu domov vyčerpaní a napriek tomu vzácny čas, ktorý máme, strávime duchovne neprítomne a roztržito. Láme mi srdce, keď to vidím. Obrazy rodín, kde všetci počas obeda sú na mobiloch. Vzácny čas, ktorý spolu máme, sme často polo prítomní.

Musíme rozoznať čas, ktorým plytváme. Ako mnoho vecí, technológie nie sú zlé, môžu byť úžasné! Ale záleží na tom, ako ich používame. Hodiny strávené na Facebooku alebo zvykové kontrolovanie Instagramu alebo chatu je čas, ktorý nikdy nedostaneme späť. Čas strávený s vašou rodinou a prejavovaním lásky druhému je čas, ktorý nikdy nebudeme ľutovať. Zamerajme sa na lepšie využitie času a niečo omnoho väčšie: súdržnosť a modlitbu.

Aby ste sa modlili ako rodina, najprv sa uistite, že máte vlastný pevný vzťah s Bohom, teda máte čas na budovanie osobnej modlitby. Môže to byť čas stíšenia počas dochádzania do roboty, denné čítanie Evanjelia alebo počúvanie aplikácií na posvätenie času. Môžete si nastaviť na telefóne pripomienku na čas pre modlitbu.

Všetko je to o vytváraní návykov. Ak chceme byť dobrí rodičia, najprv potrebujeme silný vzťah s Bohom a potom s manželkou, manželom. Zanedbávanie jedného alebo druhého bude mať v konečnom dôsledku dopad na naše deti. Každý večer pred spaním sa spolu s manželom jednoducho pomodlíme. Ďakujeme Bohu za niečo alebo niekoho z uplynulého dňa, ospravedlníme sa za niečo, čo sme urobili zle a modlíme sa za niečo mimo našich okamžitých potrieb. Je to jednoduchá ale krásna modlitba, ktorá otvára ďalšiu komunikáciu. Je to okno k Bohu aj k sebe navzájom ohľadom prežitého dňa. Keď môj syn už bude tomu rozumieť, budem to robiť pred spaním aj s ním.

Ďalším naším malým modlitbovým zvykom je vzájomné požehnanie (aj každého, kto odchádza z nášho domu) svätenou vodou pred odchodom do práce alebo kedykoľvek odchádzame z domu. Prosíme Pannu Máriu, aby nás ochraňovala a nášho Pána, aby bol s nami celý deň. Keď to mama alebo ocko zabudne urobiť, náš syn už ukazuje na sväteničku, aby nám to pripomenul.

Technológie nás svojou povahou pohlcujú a bránia tomu, aby sme mohli spolu komunikovať. Jedna štúdia zistila, že keď sa rodič vrátil domov z práce, v 30 percentách prípadov bol len pozdravený a v 50 percentách bol úplne ignorovaný. Snímky mozgu ukázali, že nadmerné používanie našich digitálnych zariadení môže na našu pozornosť, rozhodovanie a emocionálnu dostupnosť vplývať podobne ako závislosť na drogách.

Čím menej máme skutočnej nerozdelenej komunikácie tvárou v tvár, tým slabšie sú naše vzťahy a ťažšie sa dajú udržať. Takže sa potrebujeme začať vyhľadávať!

Stalo sa to už niekedy u vás doma? (Ľudia doma rozptýlení na telefónoch.) Prečo by sme nemohli mať doma krabicu na telefóny, kde každý, kto večer príde domov, odloží telefón v tichom režime. Buďte prítomní, urobte všetko, čo potrebujete, a potom skutočne vypnite. Ak je to pre vás znepokojujúce, začnite pomaly, žiadne telefóny na jedálenskom stole alebo v spálni. Zožeňte si pre seba aj pre deti budíky, aby ste neboli nútení kontrolovať čas na telefóne. Pre mamy a otcov, vaša spálňa je na dve veci a kontrolovanie vašich emailov nie je jednou z nich! Môžete nastaviť telefón na konkrétny čas do režimu "nerušiť". Skúste ako prvú vec ráno nekontrolovať váš telefón, ale začať deň namiesto toho jednoduchou rodinnou modlitbou.

Rovnako ako s toľkými inými vecami v našom živote ako televízia, jedlo a digitálne médiá, je to o sebaovládaní, výbere a konzumácii len dobrých vecí, ktoré nám prospejú a povznesú nás. Čo my a naša rodina konzumujeme? Čo z toho potrebujeme odstrániť? Ja a môj manžel sme sa tento rok vzdali cez pôst Facebooku a potom som len nevrátila aplikáciu späť na môj telefón.

Zamladi, keď priatelia chceli byť v kontakte, volali domov na pevnú linku. Podľa Nielsenovej štatistiky tínedžeri posielajú okolo 125 správ denne! Bohužiaľ v Spojených štátoch písanie správ počas jazdy je najčastejšou príčinou úmrtia na ceste. Tak sa vráťme k skutočným rozhovorom, ku krásnej forme modlitby, k chatu s Bohom.

Koľkokrát ste skontrolovali svoj telefón už dnes? V priemere to robíme 150 krát. Prečo neskúsite aplikáciu, ako Moment alebo Family Moment, ktoré sledujú koľko času vy a vaša rodina trávite na vašich zariadeniach. Umožnia vám manažovať si tento čas.

Takže čo ďalej? Pápež František nám pripomína dôležitosť modlitby pred jedlom, môže to byť skvelý čas, aby sme poďakovali za jedlo a niektoré z požehnaní tohto dňa. Snažme sa ich hovoriť všetci spoločne ako rodina, takto sa nikto nebude stále naháňať alebo rozptyľovať. Toto pomôže jednoduchšie začať čas pre rodinu a rodinné diskusie.

Rodičia, vy ste príkladom pre vaše deti, ak ste na svojom telefóne počas večere, aké posolstvo tým posielate vášmu manželovi a deťom ... že niekto alebo niečo na druhom konci zariadenia je zaujímavejší a dôležitejší ako oni. Takže žiadne telefóny na stole.

Pomodlite sa pred jedlom a nechajte každého člena rodiny poďakovať sa za niekoho iného pri stole. Urobte si rodinný výlet a pomodlite sa na ňom spolu ruženec. Pozrite si spolu povznášajúci film a potom spolu hovorte, kde ste v ňom videli Boha. Urobte si vo vašom dni zarážky s krátkymi chvíľami rodinnej modlitby, ktorá sa stane návykmi a nakoniec bude normálnou súčasťou vášho dňa ako čistenie zubov. A robte všetky tieto veci nerušene a bez telefónu!

Pamätajte, že pozerať sa do očí osoby, ktorú milujete, je oveľa lepšie ako pozerať sa na obrazovku.

V dnešnej dobe sa veľa hovorí o "sústredenej pozornosti". Kresťanská modlitba je originálna a autentická sústredená pozornosť. Ježiš chce, aby sme si s ním chvíľu odpočinuli. Skutočne verím, že jedným z najväčších príčin stresov a napätia v našich životoch je strach len byť. Vidíte, my sme ľudské bytosti, nie ľudské činy. My sme stále pripojení, neustále rozptyľovaní, plní hluku. Mlčanie nám ponúka príležitosť premýšľať, spojiť sa a modliť sa. Pápež František hovorí, že "ticho je neoddeliteľnou súčasťou komunikácie; pri jeho absencii nemôžu existovať slová bohaté na obsah".

Často nás zamestnáva triviálne najnovšie hlúpe video alebo status. Keď skutočne trávime čas v modlitbe spoločne, znamená to, že sa sústredíme na to, na čom záleží a ideme hlbšie do seba. Odvádza vás a vašu rodinu váš digitálny život od modlitby?

Pozrite sa na vaše využívanie internetu a opýtajte sa, či niečo z toho pretŕha váš vzťah s Bohom. Technológie sú skvelé, ale existujú tu sotva postrehnuteľné vplyvy, ktoré vás môžu odvádzať od Pána. Spôsobuje Facebook, že závidíš alebo vytváraš si falošnú predstavu o sebe? Ponižuje ťa vnútorný monológ, uvažujúc, že ten dom vyzerá veľký, to dievča je oveľa krajšie ako ja, a prečo ma nepozvali na tú party? Vytvorenie on-line osoby, ktorou nie sme, poškodzuje toho, kto v skutočnosti sme a aj náš vzťah s Bohom. Zistili ste, že zle posudzujete ľudí na vašich sociálnych médiách? Ak príliš veľa hladíte na Instagram, dajte ho preč z vášho telefónu. Analýza ukazuje, že tvárou v tvár hovoríme o sebe 30-40% času, on-line komunikujeme o sebe dvakrát viac. Viac sa zaoberáme sebou a stávame sa závislí na dopamínových dávkach, ktoré dostávame za "lajky" na našich príspevkoch, ktoré hovoria o mne, o mne, o mne. Sú vaše sociálne médiá viditeľné zvonku? Existujú samozrejme očividnejšie bariéry s pornografiou a odporúčam programy na monitorovanie používania.

Skoro od narodenia môjho syna, používam službu YouTube na prehrávanie kresťanských piesní a uspávaniek. Technológie a modlitba môžu existovať spoločne. Kreslené filmy ako Brother Francis a rodinné modlitebné aplikácie sú skvelé. Môžeme využívať internet ako súčasť novej evanjelizácie, alebo sledovať video s dobrým obsahom a diskutovať o tom spoločne. Ale pre mňa je tiež dôležité, aby som učila môjho syna, aký bol život predtým, než sme žili toľko z neho pred obrazovkou!

Ako sa môžeme skutočne modliť a milovať jeden druhého a naše rodiny, ak ich nemôžeme vidieť?

S manželom máme spoločný kalendár - je to neoceniteľné. Žartujeme, že ak niečo nie je v kalendári, tak sa to nestane a je to pravda! Vytlačte si ho a pozrite sa, kde trávite svoj čas. Viem, že často, keď som naozaj zaneprázdnená, si dokážem nájsť čas, aby som si šla zabehať, ale nájsť si čas na adoráciu je oveľa ťažšie. Alebo vyčerpaná padnem do postele šťastná, že si pozriem na pol hodinu seriál radšej ako si nájdem čas zamyslieť sa a modliť sa. Dávate niekedy vieru do skrinky, ktorá sa má otvoriť iba v nedeľu? O rodinnej modlitbe a vzťahu s Bohom by sme sa nemali dohadovať. Sú pre nás rovnako dôležité ako vzduch, ktorý dýchame, ako jedlo, ktoré potrebujeme. Vyživujú nás a naše vzťahy navzájom. Porozprávajte sa s rodinou o tom, čo sa im páči.

Možno ste hudobná rodina a radi chválite Boha piesňami, alebo si vezmite kapitolu z Amoris Laetitia, prečítajte si ju spoločne a diskutujte o nej. Buďte kreatívni a naplánujte si to do kalendára!

Pripravili Anna a Emil Kondelovci

Manželské rande

Júl priam ponúka rande pri vode. Príjemné miesto na kúpanie so zastávkou na zmrzline. Vychádzka k blízkemu vodopádu či jazeru s maškrtami v ruksaku.

Tipy na pozornosti

Ak trávite veľa času na internete, určte si niektorý deň v týždni, prípadne čas každý deň, kedy internet vypnete a takto získaný čas využijete pre budovanie vášho vzťahu.

Zorganizujte si spoločný piknik niekde na krásnom mieste v prírode.