Júl 2022

Júl 2022

Spoločné sny

Túžba je spôsob ako k nám Boh prehovára. (sv. Ignác z Loyoly)

"Nech sa Vám spoločne darí naplniť vaše sny a túžby!" - jedno z mnohých prianí, ktoré zaznievajú na každej svadbe. Toto želanie nie je pasívne. Predpokladá, že budeme spoločne snívať a rozprávať sa o svojich túžbach.

,,Nie je možné, aby rodina nesnívala. Keď sa z rodiny vytratí schopnosť snívať a milovať, vytratí sa z nej energia. Preto vám odporúčam, aby ste si večer pri spytovaní svedomia kládli aj otázku: Sníval som dnes o budúcnosti svojich detí? Sníval som dnes o láske svojho manžela či manželky? Sníval som o živote svojich rodičov?" (Svätý Otec František)

,,Koľko ťažkostí v manželskom živote sa vyrieši, keď si ponecháme priestor pre sny, keď nájdeme čas na reflexiu, keď neustaneme v myšlienkach na manžela či manželku a keď snívame o dobrých vlastnostiach, ktoré majú. Preto je dôležité obnovovať svoju lásku a nikdy nestrácať ilúzie a stále sa považovať za snúbencov!" (Svätý Otec František)

Ako manželia môžeme vzájomne zdieľať krásne i ťažké chvíle, ktoré spolu prežívame. Môžeme sa rozprávať o príčinách úspechov i neúspechov, bez vzájomnej kritiky, ale s ocenením, povzbudením a odhodlaním nového zápalu pre nás oboch a pre naše deti. Naše malé sebavedomie a strach nám nedovoľujú snívať veľké sny. O našom smerovaní však rozhodujú práve naše sny a túžby.

Manželkinou túžbou je, aby sa manžel o ňu s nežnosťou staral, aby bol k nej pozorný, používal milé slová a každodenne ju uisťoval o svojej láske. Súčasťou takýchto chvíľ sú aj naše spoločné sny. Veľmi radi spomíname na manželov, ktorí nám zverili jedno z tajomstiev ich dobrej nálady a optimizmu. Snívanie brali ako spôsob dobrej zábavy. S úsmevom hovorili, ako si vysnívali domček, dobré auto, zaujímavú dovolenku a to, že bývali vo veľkom paneláku, vozili sa na staršej škodovke a dovolenkovali v službe iným ľuďom ich nenapĺňalo nijakým smútkom. Tešili sa na chvíľky spoločnej fantázie a zabávali sa na svojich výmysloch. Pre ich život boli cenné úplne iné veci, ktoré ostali po nich v srdciach mnohých ľudí.

Nežnosti, milé slová, dotyky a spoločné sny jednoducho patria k láske. Naozaj šťastné páry majú spoločné sny. Sny dokážu osviežiť vzťah na dlhé roky aj bez toho, že by sa naplnili, keď si vážime, čo máme.

Námet na diskusiu

Je dobre, ak si vieme spoločný sen predstaviť. Skúsme si odpovedať na otázky a spoločne sa o nich rozprávajme:

  • O čom si sníval/ snívala v detstve?
  • Kde sa vidíme za päť, desať, dvadsať, alebo tridsať rokov?
  • Čo budeme v tej dobe spolu robiť?
  • Čo by nás najviac bavilo? Buďme konkrétni.
  • Na čo sa môžeme spoločne tešiť hneď teraz?
  • Čím začneme?

Ak zatiaľ nemáme žiadne spoločné sny, nezúfajme, ich spoločné vymýšľanie je krásna aktivita.

Spracovali Emil a Anka Kondelovci

Manželské rande

Tieto horúce letné dni priam pozývajú na romantické kúpanie v prírode. Ale vyberte si pekné a bezpečné miesto.

Tipy na pozornosti

Júnlsvojou krásou inšpiruje k láskavosti a nežnosti. Viete, čím urobíte manželke najväčšiu radosť? Ak nie, spýtajte sa. Už len samotný rozhovor na túto tému urobí radosť. No isto nesmie ostať len pri slovách.

Čím urobíte manželovi najväčšiu radosť? Rozmýšľajte! Skúste opustiť stereotypy, popustite uzdu fantázii a veľa radosti pri realizácii.