Apríl 2022

Financie v rodine

Stránka www.bibliaafinancie.sk uvádza:

VEDELI STE ŽE...

70 % rozvodov je v dôsledku financií

90 % rodín zlyháva v odovzdávaní majetku do tretej generácie

80 % manželiek skrýva výdavky pred manželmi pretože nechcú sa ospravedlňovať, obhajovať...

50 % generácie našich rodičov nikdy nehovorili s deťmi o peniazoch

30 % poradcov sa stretáva iba s jedným z manželov

70 % myšlienok u chlapov sa točí okolo peňazí (ako získať, zarobiť, udržať)

2350 veršov týkajúcich sa peňazí, vlastníctva a majetku

15 % toho, čo Ježiš povedal sa týka peňazí, vlastníctva a majetku

Stretávame sa s manželmi v kríze a popri problémoch s neodpútaním sa od rodičov, sklamaním zo vzájomného neprijatia, zlej komunikácie, neporozumenia v intímnom živote, vplyvu závislostí, majú spravidla problémy aj vo finančnej oblasti.

Kameňom úrazu býva vzájomná nedôvera, neúprimnosť, nedocenenie starostlivosti mamy o deti a domácnosť, rozdielne povahové črty a sklony ako neuvážená rozhadzovačnosť a lakomstvo, rozdielne návyky narábania s financiami v pôvodných rodinách, delenie príjmov na moje peniaze a tvoje peniaze, rozdelené, tajné účty, vydeľovanie minimálnej sumy "nezarábajúcej" manželke na domácnosť, poprehadzované priority...

Dostatočne dobrí manželia, ak sa majú radi a jeden druhého si vážia, vedia intuitívne rozumne spravovať financie. Znamená to mať vzájomne prístupné účty, spoločne sa dohodnúť na väčších výdavkoch, zapisovať výdavky, sporiť, podporovať určité charitatívne, neziskové subjekty.

Keďže nie sme odborníkmi na financie a naše skúsenosti v tejto oblasti vyplývali viac z intuitívneho ako zo systematického prístupu, hľadali sme v médiách odborníkov na financie, ktorí by dokázali poradiť, ako si nastaviť prácu s financiami v rodine. Je to mimoriadne dôležité aj pre deti, ktoré by sa od rodičov mali učiť zodpovednému narábaniu s financiami.

Na spomínanej stránke Biblia a financie - Váš kompas v svete financií v záložkách O nás, Knižnica aj Social je veľa zaujímavých článkov, relácií aj videozáznamov.

Dobrý rozhovor s finančným konzultantom Jaroslavom Funtekom uverejnil vo dvoch častiach portál cesta+ časť1 a časť2

Portál zastolom.sk má tiež dva pohľady na peniaze v rodine Manžel, manželka a ich peniaze a Kým sú peniaze...

Zásadná informácia vyplýva z bezpodielového spoluvlastníctva manželov. V manželstve neexistujú moje peniaze a tvoje peniaze. Každý cent, ktorý obaja zarobia, je vlastníctvom oboch manželov.

Spracovali Emil a Anna Kondelovci

Manželské rande

Schovaj nejakú milú pozornosť v lese a vyberte sa ju spolu "hľadať". Môžeš pripraviť mapu, alebo zadaj GPS súradnice "pokladu". Nauč svoju manželku vyznať sa v mapách.

Tipy na pozornosti

Poznáte ktorým jazykom lásky hovorí vaša manželka? Skúste zistiť, či má rada rozhovor alebo ju potešia úprimné komplimenty, či má radšej pomoc vo svojich aktivitách, či jej urobí najväčšiu radosť darček alebo láskavé objatie...

Poznáte ktorým jazykom lásky hovorí váš manžel? Skúste zistiť, či je rád, keď vám môže rozpovedať, čo prežíva napríklad v práci alebo ho poteší úprimný obdiv a pochvala, či má radšej pomoc vo svojich aktivitách, či mu urobí najväčšiu radosť darček alebo láskavé objatie...