Február

Pozornosti v manželstve

Je bežný deň. Naháňačka v robote, nákupy. Rýchlo domov do ďalšej smeny. Na bytových dverách zbadám prilepený veľký papier a na ňom napísané: Už 20 let mě s tebou baví svět. Úžasné, nezabudol, že máme výročie. Tieto slová majú pre mňa väčšiu cenu ako neviem aké dary.
Niekto by si myslel, že pozornosti sú len korením a doplnkom vzťahu. Pozornosti sú však priamo výživou. Bez nich vzťah chradne a umiera. Pozornosti si manželia dávajú, prejavujú aj prijímajú. Jedna z možných definícií lásky hovorí, že láska je rovnováha medzi dávaním a prijímaním.

Ženy a muži sme rozdielni. Máme rozdielne túžby a potreby. Lásku si vzájomne prejavujeme napĺňaním túžob. Darujeme si pozornosti. Každý človek ocení iné prejavy lásky. Je našou úlohou spoznávať, čo poteší môjho manžela, manželku.

Ako prejavovať pozornosti manželke

Z rozdielov medzi mužom a ženou vyplýva, že muž sa uisťuje o svojich schopnostiach a sile cez výkon a úspech v práci. Žena sa uisťuje o sebe cez dôverné vzťahy - so svojím manželom, deťmi, ľuďmi. Keď toto uistenie nemá, začína o sebe pochybovať, stráca sebavedomie.

Aby sa žena cítila milovaná, potrebuje vnímať pozornosti často, stále znovu a znovu, každý deň. Potrebuje radšej veľa malých pozorností, ako jednu veľkú občas. Potrebuje romantické, nápadité, stále nové a bezpečne prekvapivé pozornosti.

Treba si uvedomiť, že mužská logika hovorí: ak manželka niečo potrebuje, povie mi to. Naopak žena si myslí, že láska sa nikdy nemusí žiadať. Keď žena miluje, spontánne dáva, poskytuje, venuje. Je pre ňu nepríjemné o pozornosť žiadať.

Potrebuje cez pozornosti cítiť, že manželovi na nej záleží, že chápe, ako sa cíti, že vie, čo má rada, že ju dobre pozná, že rád robí veci, ktoré ju tešia, že nie je sama a opustená. Pozornosti, ktoré by mal prejavovať muž žene, sú veľmi dôležité, pretože sa tým napĺňa jej základná potreba byť milovaná. Ak muž dlhodobo zahŕňa svoju manželku pozornosťami, je až prekvapený, akým úžasným spôsobom mu ich žena navracia.

Ženu trápi, keď je muž k nej nepozorný. Ona si brala princa, ktorý bude k nej galantný, ktorý jej poďakuje, dá jej prednosť, otvorí dvere, odnesie tašku... a zistenie, že to tak v manželstve nie je, ju sklame. Sú to pre ňu veľmi dôležité maličkosti.

Možno si to muži ani neuvedomujú, ale dôležitou pozornosťou pre manželky je starostlivosť o seba samého. Ktorá žena by nebola hrdá na svojho muža, ktorý pracuje na sebe, napreduje a stará sa o duchovný rast seba aj celej rodiny. Pre duchovné napredovanie môže byť inšpiráciou spoločné čítanie dobrej knihy.

Ak sa dá, manželke dobre padne aj krátky telefonát z práce, ako sa má, čo plánuje.

Pre ženy sú dôležité komplimenty. Netreba riešiť záhadu, ako je to možné, keď si zoberieme posledné ponožky, či košeľu, na druhý deň čaká nová zásoba. Radšej manželke jednoducho poďakujme.

Tu je pár viet, ktoré určite urobia radosť každej žene: "Hm, to bolo také dobré. Tá omáčka k tomu mäsu, lahôdka." V prítomnosti priateľov povedať: "Toto je moja manželka, môj najväčší poklad." "Pre naše deti je veľkým požehnaním, že majú takú mamu, ako si ty." "Neviem, či sa mi páčia viac tvoje šaty, alebo to, čo je v nich."

Robme si spoločné plány. Prechádzka, šport, zábava, práca v domácnosti, práca vo farnosti. Jeden známy spomína, že jeho rodičia všetko robia spolu a často si pri tom spievajú.

Šťastné sú rodiny, kde manželia majú zmysel pre humor. Veselosť je nákazlivá a pomáha nebrať sa až tak vážne. Aj humoru sa dá učiť. Vtipný odkaz pribalený k desiate, dobrý vtip pri spoločnej večeri...

Muži, pamätáte sa ešte na obdobie za slobodna? Koľko nápaditosti a vtipu ste použili, aby sa vaša milá cítila s vami príjemne. Zapojili ste pritom všetky svoje mozgové závity. Robíte to tak aj teraz? Muži, keď už niečo získajú, nabehnú na takzvaný úsporný, udržiavací režim. V manželstve to ale nestačí. Roberto Benigni vo filme Život je krásny predstavil manžela, ktorý pozná cenu pozorností a zahŕňa nimi svoju manželku. Ona mu lásku opätuje tak, že neváha ho nasledovať aj do koncentračného tábora, len aby mu bola nablízku.

Sú situácie, keď môžeme u svojej manželky fantasticky zabodovať. Nezahoďme túto šancu! Ak je treba ísť s deťmi k lekárovi, prípadne niečo nepríjemné vybavovať, aj napriek našej veľkej pracovnej zaneprázdnenosti, pomôžme manželke. Aj najnutnejšie povinnosti v robote sa dajú poväčšine odsunúť. Šance neprichádzajú každý deň.

Istý zaneprázdnený manžel zobral v sobotu svoju manželku na veľký cyklistický výlet. Takéto výlety robil často so svojimi kamarátmi. V ten deň sa ale rozhodol urobiť radosť manželke. Keď spomalila, počkal ju, veľa sa rozprávali, obaja mali dobrú náladu. Manželka bola evidentne spokojná. Vtom manželovi zazvonil mobil a kamarát ho pozýval večer na pivo. Bez problémov sa s ním dohodol. Všetko sa zmenilo. Jeho pozornosť manželke zrazu stratila hodnotu. Nezmarme ľahkovážne svoje predchádzajúce úsilie. Manželka má po Bohu najvyššiu prioritu.

Veľkými nepriateľmi manželstva sú nuda a stereotyp. Pozornosti priam vyzývajú k vynachádzavosti a romantike. Určite si spomínate na veci, ktoré vás v čase známosti zbližovali. Mohli to byť tanečné zábavy, turistika, bicykel, stanovanie, kino, folklór, hudba... V manželstve sa dostali na okraj. Možno sú bicykle pokazené, stan založený haraburdami, gitara nemá všetky struny a predstava, že by ste mali od detí odísť na dva dni sa vám zdá neuskutočniteľná.

Manželia, pripravme sa na to, že budeme musieť vynaložiť veľa úsilia, manželka bude mať poruke všelijaké objektívne výhovorky, ale nedajme sa odradiť. Nenechajme úplne zahynúť romantiku mladosti!

Ako prejavovať pozornosti manželovi

Kým žena túži byť pozornosťami uisťovaná, že ju muž miluje, muž potrebuje uistenie, že ho žena potrebuje a je pre ňu dôležitý. Jej pozornosti mu dávajú pocítiť jej obdiv a úctu. Potvrdzujú, že jeho život a práca majú zmysel, že je dôležitý pre ňu, pre rodinu, pre svet. Vzbudzujú u muža uspokojenie, radosť, hrdosť, silu a upevňujú jeho sebavedomie. Pozornosti mužovi dokazujú, že si ho žena váži a obdivuje, že potrebuje jeho pomoc, ochranu, schopnosti, že ho prijíma takého, aký je, že ho podporuje a vie, čo potrebuje on a chce mu to dať.

Mnoho žien chybne zahŕňa muža pozornosťami, ktoré by si želali ony, romantická prechádzka, oblečenie, koncert, dlhé rozprávanie a zabúdajú, že muži sú rozdielni. Potrebujú skôr činy alebo darčeky, ktoré rozvíjajú ich mužské vlastnosti, schopnosti a želania. Žena má vypozorovať, čo muž potrebuje, čo očakáva, čo mu urobí radosť.

Pre muža je pozornosťou, ktorá napĺňa jeho túžbu mať krásnu ženu, keď žena rozvíja svoj duchovný život, stará sa o svoj vzhľad, oblečenie, zdravie, má svoj vlastný štýl, šíri optimizmus, úsmev... Vytvára mu priestor pre slobodné rozhodovanie, pre prežívanie mužskej spirituality, pre rast v práci, v spoločnosti, v štúdiu, umožní mu venovať sa jeho záľubám.

Pozornosťou je každodenná podpora mužovej autority, keď ho žena uzná ako hlavu rodiny, nezhadzuje ho, nekritizuje ho, nenapomína ho pred inými ľuďmi, vyjadruje mu obdiv, úctu, uznanie. Podporuje ho v rozvoji otcovstva, v uplatňovaní autority vo výchove detí. Pomáha mu v situáciách, na ktoré nestačí. Niektorá sa za svojho manžela modlí. Zaujíma sa o jeho prácu, aktivity, záľuby. Je vynaliezavá v darčekoch, ktoré súvisia s jeho záľubami. Je príjemné, keď manželka si všíma mužove želanie a vie o jeho snoch, pozná jeho koníčky. Nechoďte do prvého obchodu a nekúpte mu niečo obyčajné. Zapojte svoju tvorivosť. Zistite o čom sníva, keď debatuje so svojimi kamarátmi a zožeňte mu to.

K starostlivosti o manžela patrí istotne aj varenie. Stará múdrosť hovorí, že láska ide cez žalúdok.

Jednou z najdôležitejších pozorností pre mužov sú komplimenty. Všetci muži túžia po uznaní. Aby naše komplimenty boli úprimné, zamyslime sa nad tým, za čo všetko vďačíme manželovi. Povedzme mu, čo sa nám na ňom páči. Hovorme mu to nie raz, ale často. Ak si vážime, že manžel zarába, alebo je zodpovedný za rodinný rozpočet, povedzme mu to. Ak náš manžel umyje riad, neberme to ako samozrejmosť. Nehanbime sa a povedzme: "Si úžasný, ďakujem ti!" Aj to sa treba učiť. Ak to budeme skúšať, pôjde nám to čoraz lepšie a pochvaly sa stanú prirodzenou súčasťou nášho života.

Je veľmi dôležité, aby sme podporili muža, keď pochybuje sám o sebe, keď sa mu nedarí. Ak manželka, ktorá najlepšie pozná jeho slabiny, ho vtedy podrží, potom ho už nič neporazí. V prednáške naplňovanie potrieb manželov sme sa dozvedeli, že najdôležitejšou potrebou manžela je sexuálne naplnenie. Aj v tejto oblasti sa nekladú medze vynachádzavosti manželiek. Väčšina mužov očakáva pozornosti od manželky najmä v intímnom živote. Je to úplne normálne, pretože jednou zo základných potrieb muža je sexuálne naplnenie. Ak muž nie je deň čo deň dostatočne pozorný a nežný k svojej manželke, nemôže očakávať od nej úplné naplnenie v tejto oblasti.

Najmilšie pozornosti často nestoja žiadne peniaze, ale skrývajú v sebe dobrý nápad, tvorivosť, vynaložené úsilie, často dávku zručnosti, moment prekvapenia, pripomienku príjemnej udalosti či darcu. Snažme sa rozvíjať svoju tvorivosť a osviežiť naše manželstvá vzájomnými pozornosťami.

TIP NA FEBRUÁROVÉ RANDE:

Návšteva wellness alebo kultúrneho podujatia