Január 2022

Rodinné rituály

Ako prežívame v rodine Vianoce? Ako sa po dlhšej dobe vítame? Ako sa lúčime? Čo robíme vo svojej rodine ráno, čo večer? Ani si neuvedomujeme, že celý náš život je prepletený rituálmi. Pritom každá rodina je svojimi rituálmi jedinečná.

Rodinný rituál je činnosť, ktorá sa opakuje buď v pravidelnom čase alebo pri určitých významných príležitostiach, zapoja sa do nej aspoň dvaja členovia rodiny a na rozdiel od zvykov rituál má hlbší význam.

Rituály v rodine sú dôležité nielen pre deti, ale aj pre rodičov. Deti prostredníctvom rituálov sa učia vnímať čas, upevňujú si svoju identitu, budujú si svoje sebavedomie. Rodičia rituálom dávajú hlbší význam, ktorý chcú odovzdať deťom.

Napríklad spoločné stolovanie. Je to príjemný čas strávený spolu s celou rodinou. Zahŕňa prípravu, prestieranie, spoločnú modlitbu, spôsob naberania jedla, konverzáciu pri stole. Nemali by sa riešiť vtedy zložité problémy. Každý by mal zažiť, že je prijímaný, že oňho ostatní prejavujú záujem. Pre vzťahy v rodine je veľmi dobré, keď aspoň jedno jedlo denne môže mať rodina spolu. Slávnostný ráz aj najobyčajnejšej večeri dodá teplé svetlo sviečky. Výsadou najmladších býva jej zhasnutie. Zaujímavá možnosť je pri večeri čítanie knihy na pokračovanie. Môžu sa vystriedať všetci čítajúci členovia rodiny. Dá sa takto prečítať veľa dobrých kníh.

Každá rodina má iný spôsob vstávania aj ukladania sa na spánok. Deti majú radi spoločnú večernú modlitbu. So spoločnou modlitbou môžu začať rodičia už aj pred narodením prvého dieťatka a po narodení len ďalej pokračovať. Neopakovateľné čaro má čítanie rozprávok, ale aj rozprávanie príbehov na pokračovanie. Krížik na čelo, bozk pred spaním, objatie ráno po prebudení nechávajú krásnu stopu na celý život.

K rituálom patrí aj účasť celej rodiny na svätej omši aspoň v nedeľu. Svoje čaro má aj sviatočný nedeľný obed. Beh roka ponúka ďalšie krásne rituály. Advent s prípravou na Vianoce. Zasvecovanie adventného venca, roráty, príprava darčekov, pečenie, chystanie stromčeka, nacvičovanie kolied... Každý člen rodiny môže mať svoju dôležitú úlohu. Pôst, veľkonočné trojdnie, Veľká noc, hody, rodinné oslavy, narodeniny, meniny, prvý deň v škôlke, prvý deň v škole, príprava na prvé sväté prijímanie, špeciálny čas, ktorý prežije dieťa samostatne s jedným rodičom, napríklad syn s otcom, dcéra s mamou, spoločné cestovanie, modlitba pred cestou, vyprevádzanie a vítanie po návrate.

Deti veľmi citlivo vnímajú aj rituály rodičov. Ich chvíľu pre rozhovor pri "kávičke". Ich relax pri spoločenskej hre, pri spoločnom speve či tanci.

To všetko posilňuje súdržnosť rodiny a vytvára atmosféru prijatia pre každého jej člena.

Veľmi pekne o rituáloch v rodine hovorí relácia Doma je doma:

https://www.tvlux.sk/archiv/play/doma-je-doma-980-sila-krestanskych-ritualov-v-rodine

Spracovali Emil a Anka Kondelovci

Manželské rande

Po Vianociach potrebujeme pohyb. Januárové rande môže byť zimná prechádzka na miesto s pekným výhľadom.

Tipy na pozornosti

Máme povolené kultúrne podujatia. Zožeňte lístky na koncert alebo na divadlo a pozvite manželku.

Navrhnite manželovi film, ktorý si spoločne pozriete a porozprávate sa o ňom.