Porozumenie - nesnažme sa niečo "riešiť",

proste iba počúvajme.


Úplne pochopiť sa asi nedá, ale mať porozumenie a vyjadriť dôveru je dobrá cesta.

Ako sa vcítiť do situácie manželky? Je treba mať pre ňu porozumenie..., ale čo to vlastne znamená?

Znamená to, že treba ženu chápať? Asi skoro všetci muži vedia, že nie je v našich silách a možnostiach úplne pochopiť ženu. Dokonca ani tú, ktorú celým srdcom milujeme.

Ako sa teda stať chápajúcim mužom? Našou najsilnejšou zbraňou sú naše uši. Je potrebné iba počúvať čo hovorí a s veľkou pravdepodobnosťou tak získa pocit, že jej rozumieme.

Treba však pamätať na to, že počúvanie pre nás mužov nie je zrovná "silná stránka" a navyše to robíme cez modré slúchadlá. Skôr máme tendenciu analyzovať, dávať odpovede a "riešiť" situácie. Nie je pre nás jednoduché dešifrovať správy našej manželky, ktoré nám posiela, keď prichádza za nami so svojimi problémami.

Potreby, ktoré majú ženy, my nemáme a je to tak v poriadku. Dôležité je, aby sme pochopili, že zväčša potrebujú byť vypočuté a nepotrebujú počuť "riešenia". Stačí im, keď majú k dispozícii "ucho", ktoré ich skutočne počúva. Ak dokážeme toto, urobíme obrovský krok na ceste porozumenia a empatie a zároveň si ušetrím veľa času, ťažkostí a motania sa v "kruhu šialenstva".

Dobrým nástrojom, ako si uvedomiť, aká je naša úloha v rozhovore, je opýtať sa či ideme hľadať riešenia alebo ideme iba počúvať. Uvidíte, že veľkou väčšinou dostaneme odpoveď: "Nie, bude stačiť, keď si ma vypočuješ."

Viem, nie je to pre nás prirodzené, iba počúvať, ale uvidíte, že je to účinné.

Dôležité je pamätať si, že keď manželka príde sa svojim manželom s nejakým problémom, zvyčajne neprichádza preto, aby jej ho vyriešil. V skutočnosti vo väčšine prípadov presne vie, čo má urobiť. Prichádza preto, aby sa mohla zveriť, stretla sa s pochopením a mohla komunikovať.

My muži máme tendenciu si v rozhovoroch vymieňať informácie. Ženy sa potrebujú iba porozprávať.

Vo vzťahu je kľúčové mať priestor, kedy sa s manželkou porozprávame.

Pri takomto rozhovore ženy podávajú správy, aby nadviazali alebo prehĺbili spojenie. Je pre ňu veľmi dôležité, aby sa mohla podeliť s tým, čo má na srdci a tiež vypočuť si čo sme robili my. Nemusíme ísť vždy do detailov, ale snažme sa priblížiť jej niekoľko hlavných bodov, nejakú udalosť, niečo, vďaka čomu sa bude cítiť milovaná, pretože bude upevňovať spojenie s najdôležitejším človekom svojho života.

Určite je tiež dôležité vedieť, že žena s obľubou rozpráva preto, aby mohla vypustiť svoje emócie. Zároveň potrebujú rozprávať, aby si svoje pocity uvedomili. Muži zväčša vedia presne, čo cítia. Ženy v sebe cítia veľa vecí, ale nevedia presne, čo to je. Keď o tom rozprávajú, nakoniec sa dokážu prepracovať až k problému, ktorý predtým nevedeli presne pomenovať.

Preto veľakrát keď dostane otázku "Prečo/o čom sa chceš porozprávať?" nevie hneď odpovedať. Prosto mala blbý deň a potrebuje sa len tak porozprávať. Potrebuje spracovať svoje pocity, uvedomiť si čo presne cíti. Keď sa s nami bude rozprávať, ujasní si všetko potrebné, uľaví sa jej a bude cítiť, že jej rozumieme.

Majme však na pamäti, že potreba ženy cítiť porozumenie je neukojiteľná. Z našej strany sa bude vyžadovať trvalé úsilie aj napriek tomu, že to nikdy nedokážeme zvládnuť dokonale. Každá naša snaha však bude komunikovať, že ju milujeme.

MANŽELKA SA BUDE CÍTIŤ, ŽE SA JEJ SNAŽÍME POROZUMIEŤ, KEĎ...

  • ju budeme vedieť počúvať a dokážeme zopakovať, čo povedala,
  • nebudeme sa snažiť "riešiť problémy", ak nás o riešenie výslovne nepožiada,
  • nebudeme odmietať jej pocity, aj keď sa budú zdať úplne nelogické,
  • jej povieme "Vážim si to, že mi to hovoríš.",
  • nebudeme ju prerušovať, keď sa nám bude snažiť povedať, ako sa cíti,
  • si vieme priznať chybu a ospravedlníme sa za ňu,
  • budeme k nej v čase menštruácie zhovievavejší,
  • uvidíme, že niečo treba urobiť a urobíme to bez rečí,
  • vyjadríme jej vďačnosť za všetko čo robí "Miláčik, toto by som ja nikdy nezvládol".
zdroj: Emerson Eggerichs, Láska a úcta


Júlový námet na manželské rande:

Rande pri vode - kúpalisko, plaváreň, jazero.

Tipy na manželské pozornosti v mesiaci júl:

Ak trávite veľa času na internete, určte si niektorý deň v týždni, prípadne čas každý deň, kedy internet vypnete a takto získaný čas využijete pre budovanie vášho vzťahu.