Manželské rande

Júnový námet na manželské rande:

Vyhliadka za či nad mestom,

so sledovaním hviezd.

Námety z predchádzajúcich mesiacov nájdete v našom archíve

Zastavte sa na začiatku mesiaca a naplánujte si spolu deň pre niečo výnimočné. Aspoň na pár hodín zmeňte prostredie, aby ste mohli stráviť príjemný čas len vo dvojici. Každý mesiac vám ponúkneme tip na radne, no tvorivosti sa medze nekladú.  

Keď si čas naplánujete, nalepte si hneď k danému dňu v kalendári jedno srdiečko, prípadne si termín aj s pripomienkou požnačte aj do svojich bežne používaných elektronických kalendárov.

Prof. W. F. Harley v jednom zo svojich prieskumov uverejnených napr. v knihe Moje túžby, tvoje túžby zistil, že väčšina manželov po niekoľkých rokoch prestane spolu robiť to, čo ich baví a začnú reagovať iba na potreby a požiadavky spojené s chodom domácnosti a so starostlivosťou o deti.

Niekoľko zásad ako dobre stráviť čas manželského rande:

  1. Dohodnite sa, kto z vás tento mesiac pripraví rande po praktickej stránke (napr. vyberie dobrú čajovňu alebo kaviareň, zarezervuje stôl, zabezpečí starostlivosť o deti a pod.)
  2. Počas rande neriešte žiadne praktické záležitosti.
  3. Ak sa bežne nezvyknete rozprávať v takejto atmosfére, povedze si napr. o jednej veľmi peknej a jednej veľmi ťažkej situácii, ktorú ste prežili v uplynulom týždni alebo mesiaci.
  4. Nesnažte sa za každú cenu o dialóg,  pokiaľ komunikácia nie je veľmi spontánna. Tešte sa z toho, že ste spolu len tak a vychutnávajte si to, čo práve robíte, napr. pitie dobrého čaju alebo kávy.
  5. Skúste si pritom spomenúť na nejakú peknú udalosť z čias vášho predsvadobného randenia.
  6. Nemyslite na prípadné aktuálne konflikty a nevyriešené veci vo vašom vzťahu alebo v praktických otázkach chodu domácnosti či starostlivosti o deti.
  7. Nesnažte sa využiť tento čas na to, aby ste u manžela či manželky dosiahli niečo, o čo sa už dlhšie usilujete. Časom spoločného rande ste práve dosiahli veľmi veľa.

Čas manželského rande je vhodný ako preventívny prostriedok budovania manželstva. Nie je veľmi vhodný, keď máte vo vzťahu veľké napätie, konflikt ohľadom dôležitej veci  alebo sa vo vzťahu cítite dlhodobo  ponižovaný/ponižovaná.

Vtedy je vhodnejšie skúsiť manželské pozornosti alebo zavolať na našu linku dôvery.