Vernosť - potrebuje vedieť o našej oddanosti


Manželka vie, že patrí jednému mužovi a je nám oddaná, ale možno si niekedy hovorí, či aj my patríme jednej žene.


Deje sa to v skoro každom manželstve. Manželka sa chce uistiť o manželovej láske, a tak sa opýta "Ako veľmi ma máš rád? Budeš ma milovať aj keď zostarnem alebo ochoriem?"

Môžeme na to zareagovať dvoma spôsobmi.

CHYBNE – Dostaneme chuť sa trochu zabaviť na manželkin účet a samozrejme so žartom odpovieme "Čo sa deje? Máš strach, že ťa vymením za nejaký novší model? Neboj sa, mám v pláne s tebou zostať..., určite ešte na nejaký čas."

Manželka možno vie, že manžel si robí iba srandu, ale aj tak takéto odpovede na ňu pôsobia ako obrovské bremeno, ktoré ju vo vzťahu dusí. Keď sa pýta "Miluješ ma?", nežiada o informácie, ale prosí o uistenie.

MÚDREJŠIA odpoveď na jej otázku znie "Samozrejme, že ťa mám rád a zostarneme spoločne." Je možné, že sa potom ešte opýta "Prečo?" alebo "Čo máš na mne rád?" Chce to z nás vytiahnuť, pretože uistenie v láske ju nesmierne povzbudí.

Manželka vie, že patrí jednému mužovi a je nám oddaná, ale možno si niekedy hovorí, či aj my patríme jednej žene. Je to pre ňu prirodzené hlavne ak vidí, že nás na ulici či v telke priťahuje nejaká pekná žena. Vtedy určite potrebuje uistenie.

Možno to lepšie pochopíme, ak si predstavíme, že by prišla naša manželka domov a začala "ospevovať" nejakého muža aký je šikovný, úspešný, pekný... a začne sa nás pýtať či aj my budeme niekedy takí. Asi by to nebolo moc príjemné a možno by to mohlo aj ublížiť.

Tiež si dávajme pozor, aby sme nikdy, ani len žartom, nezmienili možnosť rozvodu. Slovo rozvod, bez ohľadu na kontext, nedodá našej manželke pocit bezpečia.

Prečo by sme mali skĺzavať takto do "kruhu šialenstva"? Urobme všetko čo môžeme, aby naša manželka vedela, že sme jej oddaní na celý život.

MANŽELKA SI BUDE ISTÁ VAŠOU VERNOSŤOU, KEĎ...

 • o nej pred druhými hovoríme s uznaním,
 • zaujímame sa o veci, ktoré sú pre ňu dôležité,
 • pomáhame jej s rozhodovaním, napríklad ohľadne detí,
 • neopravujeme ju pred inými,
 • nedívame sa žiadostivo na iné ženy,
 • máme ju a naše manželstvo ako prioritu,
 • nerozprávame o nej kriticky pred druhými,
 • zoberieme ju niekedy do spoločnosti aj vtedy, keď iní napr. nechajú svoje manželky doma,
 • v prípade potreby upozorníme deti: "Takto sa s maminkou nerozpráva!"
 • zavoláme jej a podelíme sa s ňou o svoje plány,
 • dodržujeme sľuby,
 • rozprávame o nej a deťoch pozitívne.

zdroj: Emerson Eggerichs, Láska a úcta

Septembrový námet na manželské rande:

Návšteva netradičnej reštaurácie.

Tipy na manželské pozornosti v mesiaci september:

Využite príležitosť, keď sa manželka opýta či ju milujeme, alebo jej len tak pri vhodnej príležitosti (možno aj v netradičnej reštaurácii) povedzme "Milujem ťa a už sa teším ako spoločne prežijeme celý zvyšok života." Alebo možno niečo podobné...

Pri nejakej vhodnej príležitosti, alebo keď nás manžel o to požiada, len tak si k nemu sadnime, budme mu bok po boku a ani nemusíme rozprávať.