Rozlúštiť šifru - komunikovať.

To čo hovorím, nie je to, čo počuješ, a to čo si myslíš, že počuješ, nie je to, čo som mal na mysli.

Ak máme správne pochopiť súvislosť medzi láskou a úctou, musíme si uvedomiť, že komunikujeme v šifrách. Problém býva v tom, že nevieme ako dešifrovať odkazy, ktoré si navzájom posielame.

Určite si každý z nás dokáže prestaviť situáciu, ktorá by sa odohrala nasledovne. Manželka si rada pripomína výročie svadby. Manžel si len zriedkakedy spomenie aj napriek menším či väčším náznakom zo strany manželky. Blíži sa 10. výročie a tentokrát si manžel spomenul aj bez náznakov. Kúpil darček aj pohľadnicu s prianím, ktoré bolo podľa neho perfektné, aby potešil manželku. Teší sa, že to tentokrát zvládol a že zažijú spoločne krásny večer.

Keď odovzdá darček a pohľadnicu manželke, tá len zažiari. Po otvorení obálky jej tvár zosmutnie.

Nastane rozhovor. Deje sa niečo? Nie. Ale deje, veď to vidím. Nuž tá pohľadnica nie je zlá... k narodeninám. To snáď nie je možné... neuveriteľné, to je omyl. Ty si neuveriteľný, ak by išlo o auto, takýto omyl by sa ti nestal...

Manžel tomu nemôže uveriť, on si spomenul na výročie a vznikla z toho ostrá prestrelka. Jeho pocity viny sa menia na hnev. Namiesto peknej oslavy je tu konflikt. Namiesto obrany nastupuje slovný útok.

Takéto prestrelky vznikajú, keď manžel pôsobí dojmom, akoby mu na manželke nezáležalo. A manželka na situáciu reaguje kritikou a sťažnosťami, ktoré sú tak naliehavé, že až manžela pripravujú o úctu. Prečo by som mu mala prejavovať úctu, keď sa ku mne takto škaredo správa?

Takýchto situácii sa môže udiať veľa a nie je od toho uchránená žiadna oblasť manželského života, ani tá sexuálna, ale nebudeme ich tu rozpisovať, lebo dynamika situácií nám už je jasná a žiadny z manželov nie je uchránený byť na jednej alebo druhej strane konfliktu.

Opakovanie týchto situácií je veľmi časté a už vieme, že ich voláme "kruh šialenstva". Od kruhu šialenstva nie je nikto uchránený a nie je výnimkou, že môže byť príčinou rozvodu aj medzi veriacimi ľuďmi.

PREČO SPOLU KOMUNIKUJEME V ŠIFRÁCH?

To čo hovorím, nie je to, čo počuješ, a to, čo si myslíš, že počuješ, nie je to, čo som mal na mysli. Šifrovanie odkazov medzi manželmi vzniká neúmyselne a je ovplyvnené pohlavím. Ak žena povie, nemám si čo obliecť - myslí tým, že nemá nič nové, čo by si obliekla. Ak rovnakú vetu povie muž - myslí tým, že už nemá čisté veci.

Určite v živote niekedy nastanú situácie, kedy takéto šifrovanie môže prerásť až do hádky. Manželka sa môže rozčúliť kvôli manželovej necitlivosti, pretože manželky citlivosť od manželov očakávajú. Za minútu sa cíti nemilovaná a obviní svojho manžela, že ju nemiluje. Manžel sa cíti byť dotknutý, keď je obvinený z necitlivosti, cíti sa byť kritizovaný, ba až znevažovaný.

Skoro v každom prípade však platí, že problém, ktorý sa javí ako príčina šialenstva, skutočným problémom vlastne nie je. Určite sa nám stalo, že sme sa dostali s manželkou alebo s manželom do konfliktu bez toho, aby sme poriadne vedeli prečo? Zbadáme, že partner zosmutnie, ochladne alebo sa naježí a povieme si. Niečo tu nesedí, čo sa deje? Zvyčajne to odbijeme slovami "Keby len nebola taká precitlivená." Alebo "Keby nebol taký detinský." Samozrejme, ak sme my tým ublíženým, tak to vnímame ináč, je to partner, ktorý nám "skočil na nohu".

Ak sa cítime nemilovaný alebo znevažovaný, ešte to neznamená, že nám partner komunikuje práve tento odkaz. Keď sa manželka cítila byť nemilovaná, pretože k výročiu svadby dostala pohľadnicu k narodeninám, nebolo manželovým úmyslom dať manželke odkaz "Vôbec mi na tebe nezáleží a nemám ťa rád". Zároveň, keď jeho manželka reagovala hnevom a neúctou, neznamenalo to, že by mu chcela povedať "Nevážim si ťa ani za máčny máčik".

Často sme zameraní na vlastné potreby a pri tom prehliadame potreby toho druhého. Žena potrebuje lásku; nechce byť neúctivá. Muž potrebuje úctu; nesnaží sa odopierať manželke lásku. Akonáhle pochopíme tento základný princíp, že "problém" vôbec nie je skutočný problém, sme na najlepšej ceste k rozlúšteniu šifry.

zdroj: Emerson Eggerichs, Láska a úcta

Februárový námet na manželské rande:

Návšteva wellness alebo masáže.


Tipy na manželské pozornosti v mesiaci február:

Pozvi manželku do kina alebo na fašiangovú zábavu.

Nechaj manželovi milý odkaz napr. v aute, v pracovni na stole alebo v košeli.