Jún 2022

Jún 2022

5 jazykov lásky

Ona vám pripravuje výborné jedlá,

ale vy túžite po bozkoch a objatiach.

On vám prináša sladkosti a kvety,

ale vy túžite po príjemnom rozhovore.

Problém nie je vo vás ani vo vašom partnerovi.

Problém je vo vašich rozdielnych jazykoch lásky.

Náš materinský jazyk zvládneme vďaka našim rodičom pomerne ľahko. Naučiť sa iný jazyk si vyžaduje omnoho viac úsilia. Vždy bude ľahšie pre nás hovoriť materinským jazykom. Pre vzťah je však najdôležitejšie naučiť sa citový jazyk nášho partnera. Akokoľvek úprimne sa snažíme vyjadriť lásku naším jazykom a pritom náš partner hovorí iným, nikdy sa nebude cítiť dostatočne milovaný. Kniha 5 jazykov lásky od autora Garyho Chapmena, ktorá je na svete už 30 rokov, pomáha mnohým manželom vzájomne si porozumieť. Gary Chapman za svoju dlhoročnú prax v oblasti manželského poradenstva dospel k názoru, že v podstate existuje 5 jazykov lásky, 5 spôsobov, ktorými ľudia prejavujú a prijímajú emocionálnu lásku.

Dôležité je uvedomiť si, že po prirodzenom uplynutí zaľúbenosti sa spolu snažíme pracovať na skutočnej láske. Učíme sa hovoriť emocionálnym jazykom lásky toho druhého. Naše úsilie jednoducho vyjadrí jedna veta: Chcem, aby ti bolo pri mne dobre. Manželia túžia po tom, aby cítili náklonnosť a lásku od svojho manželského partnera.

1. Slová uistenia

Lásku vyjadrujeme cez slová ocenenia, obdivu a komplimentov.

" Vyzeráš skvele."

" Som rada, že si to opravil."

" Tento koláč si urobila výborne."

" Som rada, keď sa učíš s deťmi."

Slová uistenia majú množstvo podôb. Sú to slová, ktoré uisťujú nášho partnera o našej láske. Ak sme zistili, že jazykom lásky nášho partnera sú práve slová uistenia, budujme si vlastný zoznam takýchto slov (viet). Vždy, keď si prečítame nejaký článok alebo knihu, alebo si vypočujeme prednášku, pozrieme dobrý film o láske, poznačme si slová uistenia, ktoré v nich nájdeme. Časom budeme mať dostatočne dlhý zoznam slov, ktoré môžeme použiť v komunikácií so svojím partnerom.

2. Pozornosť

Ústrednou črtou pozornosti je byť spolu. Byť spolu súvisí so sústredenou pozornosťou, kedy sa zameriavame nie na činnosť, ktorú spolu robíme, ale na to, že spolu trávime čas.

  • Pýtajme sa partnera na jeho detstvo.
  • Pozvime partnera na obed.
  • Zistime od partnera zoznam činnosti, ktoré by rád robil s nami.
  • Vyberme sa na prechádzku na miesta, ktoré má náš partner rád.

V rozhovore sa zameriame na to, čo má na srdci náš partner. Pri počúvaní udržujme zrakový kontakt, nerobme nič iné, keď počúvame svojho partnera, načúvajme jeho pocitom, všímajme si jeho reč tela, neprerušujme ho.

3. Prijímanie darov

Darček je niečo, čo môžeme držať v ruke a je znakom, že na niekoho myslíme. Nie je dôležité, koľko darček stojí, ale to, že na partnera myslíme. Pre človeka, ktorého primárnym jazykom lásky je prijímanie darov, cena nebude až tak rozhodujúca. Kúpa darčeka je v tom prípade dobrou investíciou, pretože napĺňate citovú nádobu lásky vášho partnera. Ak má niekto svoju nádobu naplnenú, môže opätovať emocionálnu lásku jazykom, ktorému rozumieme my.

Existuje aj nehmotný dar, naša prítomnosť. Objavme aj čaro ručne vyrobených darčekov.

4. Skutky služby

Apoštol Pavol povedal: "Slúžte si navzájom v láske." Služba bez lásky alebo zo strachu nie je jazykom lásky. Ak sú pre môjho partnera primárnym jazykom lásky skutky služby, ak nás partner prosí o niečo, potrebujeme zmeniť stereotypy, ktoré sme možno videli doma. Je úžasné, ak manžel povie: Čo mám urobiť, aby som ti dnes večer pomohol. Spravme si zoznam všetkých požiadaviek, ktoré mal na nás náš partner za posledné obdobie. Každý týždeň si vyberme jednu a splňme ju ako prejav lásky.

5. Fyzický dotyk

Držanie sa za ruky, bozkávanie, objímanie aj intímne spojenie. Pre niekoho je fyzický dotyk primárnym jazykom lásky. Nenechajme sa mýliť domnienkou, že dotyk, ktorý je príjemný mne, musí byť príjemný aj tomu druhému. Ak je primárnym jazykom lásky našej manželky fyzický dotyk, najdôležitejšie je držať ju v náruči, keď plače. Chyťme svojho partnera len tak za ruku. Keď sa náš partner vracia domov, vyjdime mu naproti k dverám a pevne ho objímme.

Ak nám záleží na našom vzťahu, je nevyhnutné, aby sme zistili, aký je primárny jazyk lásky nášho partnera. Najskôr sa však uistime, že my sami vieme, aký je náš primárny jazyk lásky. Gary Chapman navrhuje tri spôsoby, ako to urobiť.

  • Čo váš partner robí, alebo nerobí, čo vás najviac zraňuje. Váš primárny jazyk lásky bude pravdepodobne opak toho, čo vás najviac zraňuje.
  • O čo ste najčastejšie žiadali svojho partnera. To bude pravdepodobne váš primárny jazyk lásky.
  • Ako najčastejšie prejavujete lásku svojmu partnerovi. Môže to naznačovať, aký je váš primárny jazyk lásky.

Urobme si test kliknutím na link na konci článku. Povedzme si to navzájom, čo sme zistili. Hovoriť cudzím jazykom je niekedy obtiažne, vyžaduje si našu námahu. Je to však jediný spôsob, ako si lepšie porozumieť. Kľúčom k manželskej láske je rozhodnúť sa a naučiť sa hovoriť primárnym jazykom nášho partnera. Láska je rozhodnutie.

https://www.vztahovo.sk/test-5-jazykov-lasky/

Podľa Garyho Chapmana - spracovali Emil a Anka Kondelovci

Manželské rande

Máte vo vašom okolí zrúcaninu nejakého hradu alebo iné historické miesto? Zoberte na toto miesto svoju manželku. Naštudujte si históriu tohto miesta a samozrejme nezabudnite na ľúbostné, prípadne strašidelné povesti. Alebo si ich vymyslite :)

Tipy na pozornosti

Jún svojou krásou inšpiruje k láskavosti a nežnosti. Viete, čím urobíte manželke najväčšiu radosť? Ak nie, spýtajte sa. Už len samotný rozhovor na túto tému urobí radosť. No isto nesmie ostať len pri slovách.

Čím urobíte manželovi najväčšiu radosť? Rozmýšľajte! Skúste opustiť stereotypy, popustite uzdu fantázii a veľa radosti pri realizácii.