Všetko to pramení z ružovej a modrej.Prečo by muži nemohli milovať svoje manželky,

keď to tak potrebujú?

Ak sme minulý mesiac pochopili, že "problém" vôbec nie je skutočný problém, a preto sme na najlepšej ceste k rozlúšteniu šifry, tak je tiež veľmi dôležité pochopiť, že jedna vec je chodiť po svete ako manželka a niečo úplne iné je byť manželom.

Môžeme si túto odlišnosť pomenovať aj tak, že ženy sa dívajú na svet cez ružové okuliare a muži cez modré. Muži a ženy sa teda môžu dívať na rovnakú situáciu a napriek tomu ju vnímajú veľmi odlišne. Modré a ružová sklá spôsobia, že výklad situácie sa bude do určitej miery líšiť.

A to nie je všetko. Nielenže muži a ženy odlišne vidia, ale aj ináč počujú. Muž má modré slúchadla a žena ružové.

Nuž a keďže muži a ženy majú okuliare a slúchadla odlišných farieb, posielajú si odlišne zašifrované správy. Teraz nám je už všetkým jasné, prečo komunikácia medzi mužom a ženou môže byť taký problém.

Spomeňme si na príklad s výročím svadby a pohľadnicou k narodeninám (z minulej témy mesiaca). Dekódoval manžel správne zašifrovaný odkaz? Nie, mal na očiach modré okuliare. Videl iba hnev podráždenie a neúctu. Manželka tiež cez svoje ružové okuliare videla situáciu tak, že to nebol omyl a že autu venuje väčšiu pozornosť ako jej.

Problém vlastne ani nebola pohľadnica, ale to, že manželka necítila manželovu lásku a reagovala typicky žensky – kritikou a odsúdením. So svojimi ružovými okuliarmi a slúchadlami chcela, aby mu to bolo úprimne ľúto a poprosil o odpustenie, nie aby sa obhajoval. Manželove modré okuliare a slúchadla také niečo nedovoľujú a za problém považoval, že jeho snaha nebola ocenená a cítil sa byť bez úcty.

Takto dvaja ľudia, ktorí v podstate mali dobrú vôľu (majú sa radi, nechcú si ubližovať), sa ocitli v "kruhu šialenstva" bez najmenšieho tušenia ako ho spomaliť alebo zastaviť.

Pokiaľ sa manželia nenaučia dešifrovať ružové a modré správy, ktoré si navzájom posielajú, "kruh šialenstva" sa bude roztáčať stále viac.

Čo sa odohráva v jej vnútri, keď je šifra ružová? Čo sa odohráva v jeho vnútri, keď je šifra modrá? Žena nutne potrebuje lásku a muž nutne potrebuje úctu. Je to tak jednoduché a zároveň tak ťažké.

Nezriedka sa stáva, že manželia sa dohádajú a ani nevedia prečo, lebo dôvod prečo sa začali hádať nie je vôbec vážny. Prečo je tomu tak? Tajomstvo odpovede na túto otázku z veľkej časti spočíva v tom, že si musíme uvedomiť dve veci. Kedykoľvek sa manželka sťažuje, kritizuje, kričí, tak vysiela svoju zašifrovanú správu – potrebujem tvoju lásku. A kedykoľvek manžel použije tvrdé slová alebo naopak nehovorí nič, tak vysiela svoju zašifrovanú správu – potrebujem tvoju úctu.

Asi začíname pomaličky chápať, ako toto dešifrovanie môže začať, ale stále je na ceste viacero problémov. Muži sú väčšinou majstri v odmietaní spolupráce so svojimi manželkami, ktoré ich potom konfrontujú, pretože necítia ich lásku. Naopak mnoho žien je natoľko znechutená svojimi manželmi, ktorí nejavia záujem prejavovať im lásku, že to posledné, čo by chceli je prejavovať im úctu. Takáto žena si hovorí, že manžel si musí najskôr jej úctu zaslúžiť. Ale samozrejme, ak ho ďalej neúctivo napáda, najmä keď sa snaží urobiť niečo úctyhodné, nič dobré sa nestane.

zdroj: Emerson Eggerichs, Láska a úcta


Marcový námet na manželské rande:

Sadenie spoločného stromu.

Tipy na manželské pozornosti v mesiaci marec:

Daruj manželke malé prekvapenie, napr. malé balenie sladkosti Rafaelo a objavila ho, keď si pôjde ľahnúť do postele.

Ak Ťa manžel niečim príjemným prekvapí, len sa pekne poďakuj a prejav úprimnú radosť z prekvapenia.